İHA Ehliyeti ile Kariyer Sahibi Olun

İHA Kullanım Alanları 

İnsansız hava araçları birçok alanda kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Bu alanlardan en çok göze çarpanlar askeri alanlar, gözetleme ve keşif gibi alanlar, taşımacılık, ilaçlama, kamera çekimi ve yangın söndürme kullanımlarıdır. Bir kısmı hayati bir kısmı ise çoğu eğlence sektörü için önem taşıyan araçların yavaş yavaş her alanda kullanımına başlanması devam etmektedir. Bu kullanımlara bir örnek verilecek olursa futbol maçları örnekleri verilebilmektedir. Seyir keyfi açısından bir hayli önem taşıyan kamera çekimleri, insansız hava araçlarının hayatımıza girmesiyle birlikte çok daha kaliteli ve çeşitli olmaya başlamaktadır. İHA eğitimi alan pilotların, aracı kullanımıyla birlikte bu alanda büyük başarıların yakalanmasında önemli payları bulunmaktadır. Bu açıdan İHA pilotluk eğitimi geleceğin İHA pilotlarının kariyerlerinde önemli roller oynamaktadır. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen ve kariyer planını bu yönde yapmak isteyenlerin özellikle ilgi gösterdiği bu eğitimler; adaylara kariyerlerinin başlarında ilk adımlarını atmalarına yardımcı olmaktadır. Birçok eğitimde olduğu gibi İHA eğitimlerinde de dereceler bulunmaktadır. Pilotun seviyesine göre belirlenen bu dereceler, pilotun ihtiyacı olan eğitimi almasına olanak tanımaktadır.

 

İHA Eğitim Aşamaları

İHA uçuş eğitimi aşamaları, ilk olarak en hafif ağırlığa sahip araçların kullanım eğitimi ile başlamaktadır. Bunun nedeni hafif araçların kontrolü ve kullanımı diğerlerine göre çok daha kolay olmaktadır. Bu eğitim aşamasına İHA 0 eğitimi denilmektedir. Alınan eğitimin başlangıç seviyesi olarak görülen bu eğitimde 500 gr – 4 kg arasındaki araçların kullanımına dair bilgiler verilerek pratikler yaptırılmaktadır. Uzaktan kumanda yardımı ile kullanılan bu araçlar ne kadar hafif ve manevra kabiliyeti yüksek araçlar olsalar da hassas ve zorlu bir kullanıma sahiptirler. Bu konu hakkında uzman kişilerden eğitim almak önemli derecede farklar yaratılmasını sağlamaktadır. Bu eğitimin ardından İHA 1 eğitimi gelmektedir. İHA 1 eğitiminde araç ağırlığı biraz daha yükselmektedir. Bu hak, eğitimin ardından elde edilen sertifikalara dayanarak edinilmektedir. Bu süreçler İHA 3 eğitimine kadar bu şekilde kilolar ve kullanım amaçları değiştirilerek devam etmektedir. Kullanım amacınız doğrultusunda uygun olan eğitimi alıp uçuş pilotluğuna başlayabilirsiniz.

 

İHA ile Kariyer

İHA pilotluğunu sadece hobi olarak değil bir kariyer planı olarak değerlendirmek de mümkün olmaktadır. Giderek yaygınlaşan insansız hava araçları ve ardından gelen iş imkanları, bu konuda kendini geliştirmek ve buradan kazanç elde etmek isteyenler için güzel bir imkan olarak ortaya çıkmaktadır. İHA drone eğitimi birçok alanda faaliyet gösteren ve gelecekte daha çok yaygınlaşması tahmin edilen bu araçlar için kusursuz bir deneyim olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Kendisini arama – kurtarmaya adamış bireylerin de bu alana ilgi göstermeleri, bu araçların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Eğitimler esnasında kendilerini bu şekilde profesyonel olarak geliştirmek isteyen insanlar için de imkanlar sunulması, verilen eğitimlere gösterilen ilginin artmasında önemli rol oynamaktadır. İHA pilot eğitimi fiyatları alınan eğitimin çeşidine ve bu eğitimlerin kaç saat alındığına göre farklılıklar gösterebilmektedir. İster hobi ister kariyer için mutlaka denemeniz gereken bu eğitimlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Önceki yazı
Geleceğin Mesleği İHA Ehliyetleri
Sonraki yazı
SHGM İHA kayıt sistemine İHA ehliyeti nasıl yüklenir?