İHA Eğitimlerinin uzaktan verilebilmesi esasları

Bilindiği üzere, özel İHA pilotu yetiştirme kurs programı ve SHT-İHA Talimatında belirtilen şartlara tamamen uygun olarak ve müfredatı eksiksiz olarak vermek şartıyla, İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) kapsamında yetkilendirilmiş eğitim kuruluşlarından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel İHA pilotu yetiştirme kursu açma izni alanlar (aynı zamanda Genel Müdürlüğümüz İHA Kayıt sisteminde açıkça ilan edilenler) MEB mevzuatları kapsamında ve MEB tarafından belirtilen koşullarda, üniversiteler ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) mevzuatları kapsamında ve YÖK tarafından belirtilen şartlarda İHA eğitimlerini uzaktan verebilmektedirler.

Uzaktan eğitim yolu ile verilen eğitimlere ilişkin eğitim linkinin Genel Müdürlüğümüz ile (ihadestek.shgm.gov.tr) eğitimden önce paylaşılması ve eğitim ortamının tanıtılması gerekmektedir. Ayrıca eğitim sonunda tarafımıza daha önce bildirilen tüm katılımcıların log kayıtları, eğitime bağlı kalma süreleri, izleme ve takip verileri ile yoklama durumları yine elektronik ortamda Genel Müdürlüğümüz ile paylaşılacaktır.

Bu kapsamda; eğitimin SHT-İHA mevzuatı ve MEB kurs programına uygun ve eksiksiz olarak verilmemesi, eğitim linkinin önceden Genel Müdürlüğümüz ile paylaşılmaması ya da kursiyerlere ait belirtilen log kayıtların Genel Müdürlüğümüz ile paylaşılmaması durumunda verilen eğitim geçerli sayılamayacak ve kursiyerlerin pilot kayıtları onaylanmayacaktır.

MEB kurs programı açma izni alan eğitim kuruluşlarının ve YÖK’e bağlı eğitim kuruluşlarının bu hususlara azami düzeyde dikkat etmesi gerekmektedir.

Duyurulur.

Önceki yazı
MEB İHA Kurs Programları Hk.
Sonraki yazı
İHA Eğitimlerinin verilebilmesi ile ilgili duyuru