Mısır Mahsulünde Çekirge Riski

SoleilSky Tecrübesiyle, Drone ile Ziraii ilaçlama yaptırın, Mahsüllerinizde Çekirge Riskine Hazırlıklı Olun!

Bilindiği üzere dünya genelinde tarım her zamankinden daha önemli bir konuma gelmiş durumda. Su kaynaklarının azalması, artan insan nüfusu ve azalan tarım alanları gıda sektöründe kıtlık yaşanması konusunda ortak bir kanaat oluşmuş durumda. Bu nedenle her tarım arazisi ve bu tarım arazilerindeki mahsullerin sağlıklı bir şekilde maksimum verimde üretilmesi için her ülke kendi açısından destek sağlamaya çalışıyor.

Verilen desteklerin yeterlilikleri tartışılsa da burada sorumluluk tarımın doğru ve bilinçli uygulanması ile doğrudan orantılı. Ve tarım sektörüne hizmetleri ile destek veren her birey ve şirketin omuzlarına çok fazla yük getirmektedir. Bilinçli bir şekilde tarım uygulamalarına verilen destek ve hizmetlerin sonucunu da görmek oldukça güzel.

Bursa ilinde mısır mahsulünde gözlemlenen çekirge riskine karşılık firmamıza ulaşıldı. Akabinde Yüksek Ziraat Mühendisimiz ile mahsulün bulunduğu tarla ön incelemeden geçirildi. En doğru çözümün zarar olasılığı en düşük olan Zirai İlaç ile doğru uygulaması konusunda gerçekleştirilen plana göre hareket edilerek çözüm arandı.

Mahsulün ilk incelemesinde çok yoğun bir şekilde çekirge sürüsünün mahsulün iç kesimlerine doğru zarar vererek ilerlemesi tespit edildi.

Mahsulde rekoltenin düşmesine dolayısı ile çiftçimizin de zarar etmesine neden olabilecek bu durumun önüne geçmek için doğru hava koşullarında ilaçlama uygulamasını insansız hava aracımız ile gerçekleştirdik.

 

Uygulamanın ertesi sabahı yapılan denetim sonucu

İlaç uygulamasının ertesi günü sabah yeniden tarla ve mahsul denetlendi. Çekirgelerin artık risk olmadığı çiftçimiz tarafından tespit edildi. Doğru zamanda doğru müdahale çok önemli. Ancak çiftçilerimizin de sık sık tarla ve mahsullerinin kontrolünü sağlamalıdır. Ardından işinde uzman ve mutlaka Ziraat Mühendisi ile birlikte çalışan ilaçlama ekiplerine ulaşım sağlayarak yan tarlalardaki mahsulleri ve uygulaması yapılacak olan ilaçlamanın o mahsullere de zarar verme olasılığını ortadan kaldıracak şekilde uygulamalarını yapmaları gerekmektedir. SoleilSky Shaman Havacılık A.Ş ile birlikte deneyimli pilotları ve ziraat mühendisleri ile birlikte bütün çiftçilerimizin yanındadır.

Karşılaştığınız sorunlar ile ilgili olarak firmamıza 02243222216 numaralı telefondan veya @soleilskyofficial instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Önceki yazı
İHA Eğitimlerinin verilebilmesi ile ilgili duyuru
Sonraki yazı
TMMOB Mimarlar Odası ile Protokol İmzalanmıştır